Belgyógyászat
A belgyógyászat: az emberi test belső szerveinek gyógyításával foglalkozó orvosi szakterület. Számtalan részterületeivel külön szakterületek foglalkoznak. Ilyenek a kardiológia, a gasztroenterológia, a pulmonológia, a nephrológia. A belgyógyászathoz tartoznak azonban még más szervek elváltozásai is, valamint olyan betegségek, melyek az egész szervezetet érintik. Ilyenek: a magas vérnyomás (hipertónia), a pajzsmirigy megbetegedései, a hormonrendszer problémái vagy a cukorbetegség (diabetes mellitus). A klasszikus, úgynevezett konzervatív belgyógyászati terápia leginkább a gyógyszeres kezelésekre épül.
Belgyógyászati betegség esetén feltétlenül ajánlott az összes rizikófaktor felderítése és azok pozitív befolyásolása. Szakszerű kezeléssel sok belgyógyászati betegség szövődményei megelőzhetők.
Általános belgyógyászati szakorvosaink főbb tevékenységei
- Anyagcsere betegségek (cukorbetegség, köszvény, zsíranyagcsere zavarai)
- Túlsúly vagy hízékonyság, elhízás. Diétás és életmód tanácsadás is történik rendelésünkön.
- Magas vérnyomás, érelmeszesedés diagnosztikája és kezelése
- Emésztőszervi panaszok, IBS, reflux betegség
- Vérszegénység-kivizsgálás és kezelés
A belgyógyászati vizsgálat A vizsgálat legalább a következőket tartalmazza:
- Belgyógyászati szakorvosi vizsgálat anamnézis felvétel, vérnyomásmérés, fizikális vizsgálat
- Pulzoximetria a vér – és így a szervezet – oxigénellátottságának meghatározása
- 12 elvezetéses EKG
- Testtömegindex (BMI) – A BMI-kategóriák, statisztikai átlagok alapján meghatározzák, hogy testtömegünk ideálisnak tekinthető-e, vagy esetleg túlsúlyról vagy elhízásról van szó.
- Szükség szerint vérvétel laboratóriumi vizsgálatokra (vér: vérsejtsüllyedés, vérkép, ionok, máj- és vesefunkció, vércukor, koleszterin, valamint vizelet- és székletvizsgálat)
- Szükség szerint további kiegészítő eszközös vizsgálatok elrendelése és kiértékelése (kardiológiai vizsgálatok, hasi és kismedencei ultrahangvizsgálat, gasztroenterológiai vizsgálatok stb.).